Gözde siyah noktalar görme şikâyeti genç yaşlardan itibaren tüm yaş gruplarında olabilir. Belli belirsiz uçuşan siyah noktalar görme boyutunda olabileceği gibi kişiyi çok rahatsız edecek duruma kadar gelebilir. Kimi insanlar bunu psikolojik ya da tansiyon düşmesi nedeni ile olduğunu düşünse de bu bir göz hastalığıdır.

Göze giren ışık, göze rengini veren irisin ortasındaki göz bebeğinden geçer. Ardından göz merceğini ve sonra da göz içi sıvısını (vitreusu) geçerek sinir tabakasına (retinaya) ulaşır. Gözümüzün içini dolduran vitreus tabakası yumurta akı kıvamında ve şeffaf bir yapıdır. Vitreus’un içinde çok ince ve düzenli lifler bulunur.

Bazı durumlarda bu lifler arasındaki düzen bozulur ve lifler kalınlaşıp, gözle görünür hale gelirler. Yani bu uçuşan siyah cisimler gözümüzün önünde değil aslında içinde bulunmaktadır. Bizim gözde siyah noktalar olarak gördüğümüz şeyler, yapısı bozulmuş olan vitreus tabakasıdır. Uçuşan siyah lekeleri daha çok parlak ya da beyaz bir zemine bakarken görürüz.

  • Miyop göz bozuklukları
  • Göz yaralanmaları
  • Katarakt ameliyatı geçirmiş olmak
  • Geçirilmiş göz içi iltihaplanmaları

Gözde uçuşan lekelerin kendisi bir önem taşımaz. Retina yırtığı, retina kanaması gibi ciddi problemlerin habercisi olma ihtimali ile önem taşır. Bu şikayeti yaşayan hastalarda mutlaka ayrıntılı retina taraması yapmak gerekir.
Retina yırtılması erken teşhis edilirse Argon lazer ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Retinada herhangi bir problem oluşturmamış ise uçuşan siyah lekeler, saçların ağarması, cildin kırışması gibi tamamen doğal bir durumdur.
Bazen hastalar bu siyah lekeleri çok önemser, her gün siyah lekelerin geçip geçmediğini kontrol eder. Çok fazla önem atfedip gereksiz yere kaygılanır. Gözdeki siyah lekeler önemli bir şikayettir ama göz dibi kontrolü yapılıp retina problemi olmadığı anlaşıldığında kaygılanmaya gerek kalmaz.

Gözde siyah noktalar görme şikayeti ani ışık çakmaları ile birlikte oluyorsa çok daha büyük önem taşır. Yeni gelişmekte olan bir retina yırtığının hebercisi olabilir. Acilen göz doktoruna müracaat edilmesi gerekir.

Uçuşan cisimlerin nedeni retina yırtılması ise erken dönemde yakalandığında lazerle tedavi olanağı vardır. Ancak lazerle tedavi sadece retina yırtığının büyümesini engellemeye yöneliktir, uçuşan siyah noktaları tedavi etmez.
Eğer kişi uçuşan siyah lekelerden dolayı günlük işlerini yapamayacak duruma gelirse o zaman vikrektomi ameliyatı ile bu problem giderilebilir ve kişi tekrardan hayatına sorunsuz şekilde devam edebilir.