Gözde siyah noktalar görme şikâyeti daha çok yaşı ilerlemiş kişilerden gelir. Bu göz hastalığı zamanla artar ve kişiyi rahatsız edecek duruma kadar gelebilir. Kimi insanlar bunu psikolojik ya da tansiyon düşmesi nedeni ile olduğunu düşünse de bu göz hastalığıdır.

Göze giren ışık göze rengini veren irisin ortasındaki göz bebeğinden geçer. Ardından göz merceğini ve sonra göz içi sıvısını (Vitreusu) geçerek sinir tabakasında (retinada) odaklanır. Vitreus yumurta akı kıvamında ve şeffaf bir yapıdır. Vitreus’un içinde çok ince ve düzenli lifler bulunur. Temel olarak aslında bizim etrafı berrak bir şekilde görmemiz vitresun saydam olmasına bağlıdır.

Bazı durumlarda bu lifler arasındaki düzen bozulur ve lifler kalınlaşıp, gözle görünür hale gelirler. Yani bu uçuşan siyah cisimler gözümüzün önünde değil aslında içinde bulunmaktadır. Bizim gözde siyah noktalar olarak gördüğümüz şeyler aslında liflerdir. Bunu daha çok parlak ya da beyaz bir zemine bakarken yaşarız.

  • Miyop olan kişilerde
  • Göz yaralanmaları sonrasında
  • Katarakt ameliyatı sonrasında
  • Geçirilmiş göz içi iltihaplanmaları

Gözde uçuşan lekelerin kendisi bir önem taşımaz . Retina yırtığı , Retina kanaması gibi ciddi problemlerin habercisi olma ihtimali İle önem taşır . Bu şikayeti yaşayan hastalarda mutlaka ayrıntılı Retina taraması yapmak gerekir . Retina yırtılması erken teşhis edilirse lazer yöntemiyle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Retinada herhangi bir problem oluşturmamış ise uçuşan siyah lekeler saçların ağarması cildin kırışması gibi tamamen doğal bir durumdur.Bazen hastalar bu siyah lekeleri çok önemser her gün siyah lekelerin geçip geçmediğini kontrol eder.Çok fazla önem atfedip gereksiz yere kaygılanır . Gözde siyah lekeler önemli bir şikayettir ama göz dibi kontrolü yapılıp Retina problemi olmadığı anlaşıldığında kaygılanmaya gerek yoktur.

Ani ışık çakmaları oluyorsa acilen göz doktoruna müracaat ediniz. Ayrıca çevresel görme alanı kaybı yaşıyorsanız acilen doktora görünmenizde fayda vardır. Genelde çoğu kişi uçan cisimler görür bunu olağan karşılayarak ihmal etmek gelişebilecek ciddi problemlerin geç farkedilmesine neden olabilir.

Uçan cisimlerin nedeni retina yırtılması ise erken dönemde yakalandığında lazerle tedavi olanağı vardır. Ancak lazerle tedavi sadece retina yırtılmasını engellemeye yöneliktir. Gözde siyah noktaları tedavi etmez. Çoğu kişi gözde siyah noktalar görmekten çok rahatsız olmaz bu nedenle ameliyat tavsiye edilmez. Eğer kişi günlük işlerini yapamayacak duruma gelirse o zaman vikrektomi ameliyatı ile bu sorun çözüme kavuşur ve kişi tekrardan hayatına sorunsuz şekilde devam edebilir.