Bir göz kusuru olan hipermetrop, gözün kırıcılık gücünün olması gerekenden az olması durumudur. Bu hastalarda gözün ön arka boyu da normale göre kısadır. Genelde doğuştan gelen bir göz bozukluğudur. Halk arasında "yakını görememe" olarak da bilinir.
Bu bozuklukta gözün arka kısmına düşen görüntü tam olarak algılanamaz ve bulanık görme oluşur. Çocuklarda görülen hipermetrop bozukluk, göz tembelliği riski ve şaşılığa neden olabilmesi açısından yakın takip ve tedavi edilmelidir. Bu hastaların kesinlikle gözlük kullanmaları gerekir. Gözlük kullanılmaması durumunda çocuklarda içe şaşılık görülebilir. Bu hastalarda hipermetrop derecesine göre verilen gözlükler şaşılığı büyük oranda önler. Gözlerde uzak yakın mesafelere bakışta gözün kırıcılık gücünü ayarlayan uyum kasları bulunur. Bu kaslar bilincimiz dışında otomatik olarak çalışır. Genç yaştaki insanlarda gözdeki uyum yapan kaslar güçlü olduğu için hipermetrop bozukluk telafi edilir, görme kusurları fark edilemez. Ancak yaş ilerledikçe uyum kasları zayıflar, sadece yakını görememek değil de uzağı da görememe şeklinde sıkıntılar yaşanır. Hipermetroplar yakındaki nesneleri bulanık görürler ama yaş ilerledikçe veya derece yükseldikçe uzağı görme yetersizliği de başlar.

Hipermetropun en bilinen belirtisi yakını görememe durumudur. Kişi yakında bulunan nesneleri görmede sıkıntı yaşar ve bulanık bir şekilde görür. Hipermetropun derecesine bağlı olarak uzağı görememe sorunuda yaşanır. Hipermetrop bozukluk olanlarda az görmenin yanında göz ağrısı, göz yorgunluğu , baş ağrısı, kirpik diplerinde kepeklenme gibi şikayetler de olabilir. Çocuklarda şikayet beklemeden 1-2 yaşında ve 4 yaşında mutlaka göz kontrolü yaptırmak gerekir. Aksi taktirde vaktinde teşhis edilemeyen ve tedavi edilmeyen hipermetrop bozukluk okul hayatını olumsuz etkileyip dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğüne yol açabilir.
Ve asıl önemlisi tembellik dediğimiz ömür boyu kalıcı görme kusuruna yol açabilir.

Hipermetrop göz bozukluğu olan hastaların 18 yaşına kadar gözlük kullanması gerekir. 18 yaşına gelen hastalarda kornea yapısı da uygunsa lazer tedavisi ile göz derecesi sıfırlanabilir.
Lazer tedavisi ile düzeltilemeyecek kadar yüksek bozukluklarda veya 40 yaşını geçmiş ve yakın görme problemi de olan hastalarda akıllı lens uygulaması ile hipermetrop bozukluk tedavi edilebilir. Bu yaş grubundaki hastalar akıllı lens uygulamasından en çok fayda gören hastalardır. Kontakt lens kullanımı da hastanın becerisi ve gözün uyumuna bağlı olarak geçici olarak gözlük ihtiyacını giderebilir.