Göz kapağının bir süre boyunca istemsiz bir şekilde hareket etmesine, göz seğirmesi denir. Blefarospazm olarak da bilinen göz seğirmesi halk arasında göz atması olarak da bilinir. Göz seğirmesi göz hastalığı belirtisi değildir. Göz dışı sebeplerden kaynaklanır. Göz seğirmesinin nedenleri, uykusuzluktan magnezyum eksikliğine kadar birçok nedenden kaynaklanabilir. Bu durumlar ile ilgili nedenleri ele alacak olursak;

Her kişi strese farklı tepki vermektedir. Göz seyirmesi de bu tepkilerden birisi olarak bilinir. Stres, göz yorgunluğu ile alakalı ise göz seyirmesinin stres kaynaklı olması muhtemeldir. Bu şekilde ki stres faktörlerinden uzak durarak, göz seyirmesinin önüne geçebilirsiniz.

Uykusuzluk ve yorgunluk da göz seyirmesi sebeplerinden biridir. Uykunuzu yeterince alıp, yorucu işlerden bir süre uzaklaşarak göz seyirmesini önleyebilirsiniz.

D vitamini, kalsiyum emilimine yardımcı olarak kaslarınızın rahatlamasında önemli rol oynar. D vitamini yetersizliğinde kalsiyum emilimi azalacağından dolayı gözlerinizde seyirmeye yol açabilir. Göz seyirmeni nedeni D vitamini eksikliği ise doktorunuzun vereceği yardımcı ilaçlar ile göz seyirmesini önleyebilirsiniz.

Toz, polen vb. alerjiler de göz seyirmesi ile ilgili olabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve histamin göz seyirmesinin bilinen nedenlerinden biridir. Göz seyirmesinin nedeni alerjiden kaynaklanıyor ise doktorunuzun yardımıyla kolayca önlenebilmektedir.

Aşırı kafein ve alkol kullanımının göz seyirmesini tetikleyebileceği uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Çözüm olarak aşırı alkol ve kafein tüketiminden uzak durabilirsiniz.

B12 vitamini eksikliğinde göz seyirmesi yaşayabilirsiniz. Dahiliye (İç Hastalıklar) doktoruna başvurup vitamin testi yaptırarak B12 eksikliğinizin olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz. B12 eksikliğiniz var ise doktorunuzun tavsiye edeceği B12 ilaçlarını kullanarak göz seyirmesini önleyebilirsiniz.

<="" p="">