Bahar nezlesi, saman nezlesi olarak da bilinir.
Allerjik konjoktivit gözlerde kaşıntı kızarıklık şikayetleri ile kendini gösteren bir hastalıktır. Sulanma, ışık hassasiyeti ve çapaklanma gibi şikayetler de olabilir.
Çok şiddetli vakalarda göz kapaklarının iç yüzünde ve göz bebeğinin kenarlarında pütürlü bir yapı oluşabilir, görmeyi tehlikeye sokacak ciddi komplikasyonlar gelişebilir.
Genelde çocukluk yaşlarda başlar ve ergenlik yaşlarının sonuna doğru hafifler. Nadiren daha ileri yaşlara kadar devam eder.
Bahar ve yaz aylarında görülme sıklığı çok artar.
Genetik yatkınlık, güneş ışığına maruz kalmak ve çiçek polenleri alerjik konjoktiviti tetikleyen başlıca etkenlerdir.

Göz alerjisini tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi şekli bulunmamaktır. Kişinin gözündeki alerjiyi tetikleyen şeylerden, kendisini koruması önemli bir tedavi yöntemidir.
Allerjik konjonktivit teşhisi konmuş hastalar sonraki yıllarda özellikle bahar ve yaz aylarında güneşten korunmak, çiçek polenleri ile fazla karşılaşmamaya gayret etmek gibi tedbirler alabilirler.
Güneş gözlüğü kullanmak hastaların çoğunda kısmi rahatlamalar sağlar.
En önemli tedavi yöntemi antialerjik ilaç kullanımıdır. Damla kullanımı hastaların çoğunda şikayetleri baskılamaya yeter. Şiddetli vakalarda ağızdan ilaç kullanımı gerekebilir. İlaç tedavisinin süresi hastalığın şiddetine göre değişebilir. Bazen haftalarca ilaç kullanmak gerekebilir.
İlaç kullanımı hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Atak dönemlerinin fazla şikayet yaşamadan ve kalıcı bir iz olmadan atlatılmasını sağlar.
Diğer alerjik hastalıklarda yapılan allerji testlerinin alerjik konjoktivit hastalarında bir anlamı yoktur.